sobota, 10 grudnia 2011

Blok Czekoladowy

Ja nie pamiętam czasów kiedy blok czekoladowy był wielkim hitem. Jednak z opowieści mojej mamy wiem, że był to jeden ze sposobów na odrobinę słodkości w tych czasach. Kiedy się rodziłem PRL zmierzał już ku krańcowi. Wychowywałem się już w czasach kiedy wiele było dostępne. Lata 90 to w zasadzie moja młodość. Dorastałem w czasie kiedy Polska się odradzała. Razem z nią chłonąłem nowości. Jednak blok czekoladowy to jedna z rzeczy, która moja matka dalej raz na jakiś czas przygotowywała. Chcąc odtworzyć ten smak dla siebie na nowo poprosiłem ją o przepis. Oto co wyszło z moich prób :)

 Potrzebne produkty:

1 margaryna
szklanka cukru
4 łyżki kakao
250 g. herbatników maślanych (lub innych)
pół szklanki wody
400 g. mleka w proszku
starta skórka pomarańczowa
aromat pomarańczowy

Przygotowanie:

Rozpuśćcie margarynę w garnku. Kiedy już się rozpuści dorzućcie kakao, cukier, wodę i wszystko dokładnie wymieszajcie. Odstawcie i poczekajcie aż ostygnie. Kiedy będzie lekko ciepłe dorzućcie mleko w proszku i wszystko zmiksujcie na gładka masę. Na koniec dorzućcie garstkę startej skórki pomarańczowej i odrobinę (dwie łyżeczki) aromatu pomarańczowego.

W między czasie kiedy nasze ciasto stygnie kruszymy herbatniki. Kiedy ciasto będzie już wymieszane dorzućcie do niego herbatniki, wymieszajcie a całość przerzućcie do wyłożonej papierem do pieczenia formy na ciasto. Wierzch wygładźcie wilgotną dłonią i całość wstawcie do lodówki na kilka godzin :) Smacznego :)