czwartek, 17 kwietnia 2014

"Kuchnia polska. Gotowanie w 20, 30, 40, 50 minut." - Ewa Aszkiewicz

Książki Ewy Aszkiewicz zawsze bardzo miło mnie zaskakują. Są przemyślane i pełne wspniały i prostych przepisów na smakowite dania. Tak też jest i w wypadku książki "Kuchnia polska. Gotowanie w 20, 30, 40 50 minut.", która trafiła w moje ręce dzięki uprzejmości Wydawnictwa Publicat.
 

Jak wskazuje tytuł książki znajdziemy tutaj przepisy w 4 wariantach czasowych. Dodatkowo, każdy z działów podzielony jest na podkategorie: przekąski, sałatki i surówki, zupy, dania główne, desery i napoje. Bardzo ułatwia to przeglądanie książki w poszukiwaniu interesujących nas przepisów. Bo jeśli mamy ochotę na szybką zupę wystarczy otworzyć publikację na 20 minutowych potrawach w sekcji poświęconej zupą.


Dodatkowym atutem są bardzo proste, ale posiadające swój unikatowy charakter, zdjęcia potraw. Pozwalają one zobaczyć nam do jakiego efektu powinniśmy dążyć. Wiadomo, że nie wyjdzie nam dokładnie tak samo, jednak warto próbować i eksperymentować. Kto wie, może wyjdzie nam nawet ładniej niż na zdjęciu.


Polecam Wam tą książkę z czystym sumieniem. Jest przejrzysta, łatwo w niej znaleźć to czego szukamy, a przepisy są proste i na każdą kieszeń. Zaufajcie autorce i dajcie się porwać kuchni polskiej w tych 4 wariantach czasowych. Warto!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz