czwartek, 11 września 2014

Kilka słów o... Czerwonych Porzeczkach

Są smaczne i obecnie mamy na nie sezon. A mowa o porzeczkach. Jednak, poza tym, że dobrze nam się podjada, to jeszcze mają wiele zdrowotnych właściwości.


Przede wszystkim porzeczki czerwone pomagają w leczeniu i zapobieganiu nadciśnieniu tętniczemu. Wszystko dzięki wysokiej zawartości potasu. Dodatkowo są źródłem tzw. witaminy PP, która pomaga zwalczać zły cholesterol i zapobiega miażdżycy.


Wszystkie osoby, posiadające problemy jelitowe na pewno ucieszy wiadomość, że regularne spożywanie porzeczek czerwonych pomaga regulować prace jelit. Dzieje się tak, bo posiadają one w swoim składzie dużą dawkę pektyny, czyli, inaczej rozpuszczalnego błonnika. Dzięki temu nie tylko pomagają ustabilizować proces wypróżniania, ale oczyszczają też jelita z toksyn.


W medycynie ludowej czerwonych porzeczek używało się do leczenia ran, oparzeń, czy zadrapań. Wszystko dzięki garbnikom zawartym w skórce czerwonych porzeczek. Dzięki nim, nadają się one również do oczyszczania cery, a nawet walki z piegami.


Co prawda nie mają one tyle witamin co ich czarny odpowiedni, jednak i tak warto po nie sięgać. Zwłaszcza, jeśli któryś z wymienionych wyżej problemów Was dotyczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz