czwartek, 10 lipca 2014

Kilka słów o... CZEREŚNIACH

Czereśnie to jedne z moich ulubionych owoców. Uwielbiam, kiedy mogę sobie kupić je na targu i oglądając wieczorem film, podjadać zamiast na przykład chipsów. Jednak, poza walorami smakowymi, mają one bardzo wiele zdrowotnych właściwości.


Przede wszystkim mają one bardzo mało kalorii. 100 gram czereśni zawiera ich tylko 60. Dodatkowo pomagają regulować apetyt i dlatego są polecane osobom, które walczą z nadwagą. Dzięki tej właściwości warto podawać je też naszym najmłodszym, którzy często mają problemy ze zjedzeniem posiłków.


Jeśli chodzi o zawartość witamin to są one po prostu istną bombą witaminową. Zawierają bowiem witaminy A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, K, P. Nie brakuje im też takich składników mineralnych jak pektyny, selen, cynk, sód, fosfor, potas, jod, wapń, żelazo, magnez oraz flawonoidy. Chociażby z tego względu warto po nie sięgać.


Polecam je też wszystkim osobom, które dbają o zdrowy wygląd skóry. Czereśnie neutralizują działanie wolnych rodników. Przyczyniają się to do opóźnienia procesów starzenia się skóry. Regularne ich spożycie powoduje, że skóra staje się bardziej sprężysta i napięta. Można z nich na przykład przygotować domową maseczkę. Na pewno poprawi ona koloryt naszej skóry i korzystnie wpłynie na jej elastyczność.


Mam nadzieję, że tych, którzy do tej pory stronili od tych owoców przekonałem. A jeśli jeszcze Wam mało, to na koniec dodam, że czereśnie zapobiegają anemii, pomagają w chorobach reumatycznych, zwiększają naszą odporność na infekcje oraz oczyszczają organizm z toksyn. Nie pozostaje nic innego, jak skoczyć na pobliski targ, czy do warzywniaka i zakupić trochę tych wspaniałych owoców na wieczorną przekąskę.