niedziela, 9 listopada 2014

Spotkanie z mistrzem Włoch w robieniu pizzy w nastrojowej Cafe d'Arte

Włoski klimat, to coś co ostatnio bardzo mocno mi towarzyszy. Tak, też było 25 października kiedy to miałem okazję wziąć udział w spotkaniu w kawiarni Cafe d'Arte w Warszawie.


Moja radość była tym większa, że prowadził je Marco, który zdobył tytuł Mistrza Włoch w robieniu pizzy swoim Calzzone. Na spędzenie wspólnie trochę czasu, zaprosili nas właściciele restauracji i sklepu z winami, polsko - włoskie małżeństwo. Przesympatyczni ludzie, którzy wspólnie wprowadzili nas we wspaniały nastrój.

                 

Spotkanie odbyło się na dolnym poziomie lokalu, gdzie znajduje się prawdziwy piec do wypiekania pizzy, ale nie tylko. Robiony jest tam również chleb i inne zapiekane dania. Mąż właścicielki, który również jest kucharzem z zamiłowania, a architektem z zawodu, sam budował piec, jak również odpowiada za cały wystrój w lokalu.

                 

Jeśli chodzi o samą wiedzę jaką wyniosłem ze spotkania, to przede wszystkim dowiedziałem się, że na prawdziwą włoską pizzę składa się głównie czas fermentowania ciasta. Nie dla wszystkich nas, jest to oczywiste. Przyzwyczajeni jesteśmy do pizzy z sieciówek, gdzie ciasto się wyrabia i od razu robi z niego pizzę. Natomiast prawdziwa pizza, powinna być przygotowana z odpowiednie mąki, a ciasto winno leżakować około 12 godzin. Tak przygotowana, nie będzie powodować uczucia ciężkości w naszych żołądkach, a i smak jest zupełnie inny.

                 

                 

Na koniec, chciałbym Was serdecznie to tego miejsca zaprosić. Panuje tam niezwykły klimat. Właściciele z Lucianem na czele, to fantastyczne osoby, którym udało się stworzyć wspaniałe miejsce. Dominuje tutaj niezwykły smak, prawdziwy włoski klimat i dobre wino. Wybierzcie się koniecznie, bo warto.